Menu
Provozní doba
Pondělí od 08:00 do 16:30
Úterý od 08:00 do 16:30
Středa od 08:00 do 16:30
Čtvrtek od 08:00 do 16:30
Pátek od 08:00 do 16:30
Sobota od 08:00 do 12:00
Neděle od 08:00 do 12:00
Nyní je ZAVŘENO
Rychlý kontakt

E-mail: potysmichal@gmail.com

Město: Ostrava


Anketa
Libi se Vam tento web?   ANO 10 (29%)

   NE 23 (68%)

   Nevím 1 (3%)

Odběr novinek
Domů > Islandoflife > Víte, jaká nebezpečí skrývají každodenně užívané kosmetické přípravky?

Víte, jaká nebezpečí skrývají každodenně užívané kosmetické přípravky?

03.09.2012 15:35
Věděli jste, že většina pleťových mlék je vyrobena z ropného odpadu, který ucpává póry a tím zabraňuje dýchání pokožky? Znáte škodlivý účinek fluoridu, nacházejícího se v zubních pastách, na Vaše zdraví?

OSHA (Agentura pro bezpečnost pracovišť a ochranu zdraví) vyšetřovala v rámci výzkumu uskutečněného v roce 2008 přibližně 3000 sloučenin, nacházejících se ve výrobcích tělové kosmetiky, dostupných v běžném prodeji.

ZRODIL SE OHROMUJÍCÍ VÝSLEDEK:

218 způsobuje neplodnost, 
884 vážnou otravu, 
314 biologické změny,
146 nádory, 
376 podráždění pokožky a očí

NĚKOLIK PŘÍKLADŮ ŠKODLIVÝCH SLOŽEK, KTERÉ JE NUTNO VYLOUČIT Z VAŠÍ KOUPELNY:

A-hydroxy-kyselina:  

Organická kyselina vznikající anaerobním dýcháním. Kosmetické výrobky, obsahující a-hydroxy-kyselinu, napadají nejen kožní buňky, nýbrž i její ochrannou vrstvu. Následkem jejich použití může být i dlouhodobé poškození pleti. A-hydroxy-kyselina je kromě toho i fotoallergen, což znamená, že vlivem slunečního záření dojde v pokožce k nežádoucím chemickým procesům, které mohou vést k vážné alergii.  Má také četné blahodárné účinky na pleť, avšak MĚLA BY BÝT POUŽITA JEN POD KONTROLOU ODBORNÍKA, za současného neutralizačního programu.

Alkohol:

Bezbarvá, prchavá tekutina, která vzniká kvašením kvasinek a uhlohydrátů. Je často používán jako rozpouštědlo, avšak nachází se i v nápojích a lécích. Jako složka potravin a nápojů může zvýšit náchylnost tkání organismu k reakcím s rakovinotvornými látkami. Ústní vody s obsahem alkoholu vyšším než 25% mohou přispět ke vzniku rakoviny ústní dutiny, jazyka a hrdla.

Živočišný tuk (lůj):

Určitý druh živočišné tkáně; skládá se z tuhých a polotuhých látek s obsahem oleje. Jsou to ve vodě nerozpustné estery glycerolu a mastné kyseliny. Živočišný tuk a louh jsou základními složkami mýdel, čistících a emulgačních prostředků, současně zabezpečují nejlepší výživnou půdu bakteriím.

Hliník:

Prvek patřící mezi kovy, který je nejčastěji používán na výrobu součástek k letadlům a protéz, kromě toho je základní surovinou deodorantů,  inhibitorů a dezinfekčních prostředků. Hliník je v přímé souvislosti se vznikem rakoviny prsu  a Alzheimerovy choroby.

Minerální olej (nazýván také jako paraffinum liquidium):

Ropný derivát (petrolej) je v průmyslu používán nejčastěji jako strojní olej. Minerální olej vytváří jemnou, tenkou vrstvu na povrchu pokožky, čímž uzavře cestu toxinům, vlhkosti a jiným, látkám, které pleť produkuje. Pokožka nemůže patřičně dýchat, proto ani kyslík nemůže proniknout buněčnou blánou.

Bentonit:

Látka porózní struktury, která vlivem vody nabobtná až na několikanásobek svého objemu. Jako základní surovina četných kosmetických výrobků ucpe póry, čímž uzavře pokožku před přísunem vzduchu. Můžeme jej použít ve smytelných pleťových maskách a zábalech.

Butan:

Neobyčejně vznětlivý aerosol; ve velkém množství má narkotizační účinky.

Diethanolamin (DEA):  

Bezbarvý nebo krystalický alkohol, používaný k rozpouštědlům, čistícím a emulgačním prostředkům. Je obsažen i v pleťových mlécích, protože zvláčňuje pokožku. Pro jeho hydratační vlastnosti se s ním můžeme setkat i v jiných kosmetických přípravcích pro ošetření pleti. Pokud je DEA zpracován současně s nitráty, vzniká ze vzájemné reakce karcinogenní látka. Přestože nebyl DEA v dřívějších výzkumech zařazen mezi karcinogenní látky, v dnešní době už stale více vědců zastává názor, že DEA může způsobit rakovinu i bez spojení s nitráty. Kromě toho dráždí pokožku a sliznici.

Diethylphthalate:

Látka používaná k denaturaci alkoholu. Vstřebá se do pokožky a ovlivňuje její ochranný systém. Ftaláty poškozují játra, ledviny a reprodukční orgány, kromě toho působí na organismus podobným způsobem jako hormony. Nejčastěji se s touto látkou setkáváme v šampónech.

Dioxin:

Odpadový produkt vznikající při výrobě papíru, který může způsobit rakovinu. Z nádob ošetřených dioxinem se mohou dostat nebezpečné látky do výrobků.

Elastin s vysokou relativní molekulovou hmotností:

Bílkovina podobná kolagenu tvoří hlavní složku vláknin. Elastin je možno získat i ze živočišných částí těla zvířat, na pokožku působí podobně jako kolagen. Do pokožky se nevstřebává, je firmami ve výrobcích používán jen jako reklamní tah.

Fluorid:

Potenciální rakovinotvorná látka.

Fluorcarbon-hydrocarbon:

Bezbarvý nehořlavý plyn, který je používán též jako bezbarvá nehořlavá tekutina. Může zřídka způsobovat jemné podráždění horních cest dýchacích. Je často používán jako hnací plyn ke sprejům na vlasy. 

Formaldehyd:

Bezbarvý jedovatý plyn, rakovinotvorná látka s iritačními účinky. V kombinaci s vodou je formaldehyd používán jako dezinfekční prostředek, ustalovač, nebo konzervační látka. Formaldehyd se nalézá v četných kosmetických výrobcích, avšak hlavně v klasických výrobcích k ošetření nehtů. Formaldehydy jsou karcinogenní látky, které už i v malém množství dráždí sliznici a mohou vyvolat alergii.

Glycerin:

Tekutina podobná sirupu, která se vyrábí chemickou reakcí vody a tuku. Je používán pro své zvláčňující vlastnosti a jako rozpouštědlo. Přitahuje vodu z hlubších vrstev pokožky na její povrch a tam ji zadržuje, pokud vlhkost vzduchu nedosáhne 65%, čímž pokožka zevnitř směrem ven postupně vysychá.

Ochucovací přísady:

Několik ochucovacích přísad je evidováno jako karcinogenní.

Kaolin:  

Podobně jako bentonit zcela ucpává a oslabuje pokožku. Můžeme jej použít ve smytelných pleťových maskách a zábalech.

Kolagen:

Je vyráběn ze zvířecí kůže a jemně mletých slepičích noh. Tato látka vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která zabraňuje jejímu dýchání. Do pokožky se nevstřebává, je firmami ve výrobcích používán jen jako reklamní tah.

Lanolin:

Někdy vyvolává alergii na povrchu pokožky například ve formě vyrážek. Samotný lanolin není škodlivá látka, je šetrný k pokožce, avšak zůstávají v něm chemikálie používané při jeho zpracování a tyto mohou způsobit i vážné kožní problémy, obzvlášť u dětí. Jeho bio varianty můžeme používat bez rizika.

LAS-Tenside(lineární alkylbenzolsulfonat):  

Látka silně dráždící pokožku, v odpadních vodách se rozkládá dlouhou dobu. 

Louh:

Vysoce koncentrovaný vodní roztok hydroxidu sodného nebo hydroxidu draselného. Mýdlo je například kombinace louhu a živočišného tuku. Jeho složky napadnou pokožku a vysuší ji. 

Nitroamíny:

Nitroamíny se vstřebávají do pokožky a mohou mít karcinogenní účinky. Do kosmetických výrobků se dostávají znečištěnými surovinami, avšak mohou také vzniknout v průběhu skladování v případě, že složky navzájem reagují.

Nitrosloučeniny a polycyklické pižmové sloučeniny:  

O těchto syntetických aromatických látkách bylo při pokusech na zvířatech prokázáno, že jsou zčásti karcinogenní a zčásti způsobují změnu genetického pozadí jedince. V našem okolí a v našem organismu se tyto látky již natolik nashromáždily, že je možno je prokázat i v mateřském mléce. Podle nejnovějších výzkumů mají škodlivý vliv na játra. Aromatické látky způsobují u lidí alergii a vedle spojivek dráždí i dýchací cesty.

PEG polyethylenglykol / PEG-deriváty:  

Tyto látky způsobují propustnost pokožky a škodlivé látky mohou do ní bez překážky vniknout.

Petrolatum (vazelina):

Tuk na bázi petroleje, který je používán jako mazivo v průmyslu. Jeho veškeré škodlivé účinky se shodují s účinky uvedenými u minerálního oleje.

Propan:

Propan je aerosol, který má ve velkém množství narkotické účinky.

Propylenglykol:  

Propylenglykol je forma minerálního oleje, vyskytující se v kosmetických výrobcích, nalézáme jej v tekutině brzd a hydrauliky stejně jako v mrazuvzdorných přípravcích. Propylenglykol je používán v přípravcích na ošetření pleti a vlasů, v kosmetických výrobcích je používán pro jeho hydratační účinky. Obsah vlhkosti pokožky je udržen takovým způsobem, že propylenglykol zabrání vylučování vlhkosti a vody z pokožky jejím ucpáním. Různé informační materiály upozorňují uživatele výrobků s obsahem propylenglykolu na to, že tato látka velmi silně dráždí pokožku a jeho použití může vyvolat jaterní nedostatečnost nebo poškození ledvin.

Sůl:

Vysušuje pokožku a ve velké koncentraci může mít dráždivé účinky.

Sodium Fluorid, (fluorid sodný):

Charakterizovaný jako potenciální karcinogenní látka.

Sodium Lauryl Sulfate (laurylsulfát sodný):

Látka disponující silnými čistícími a zvlhčujícími účinky, která bývá obsažena v domácích čistících prostředcích, odmašťujících prostředcích pro stroje a v autošamponech. Podle názoru vědců je laurylsulfát sodný nejčastějším kožním alergenem. Rychle se vstřebává, vnikne do mozku, jater, očí a srdce, kde způsobuje trvalé poškození. Kromě toho laurylsulfát sodný zpomaluje procesy léčení. U dospělých způsobuje šedý zákal, u dětí zabraňuje správnému vývoji očí.

Sodium Laureth Sulfate (laurethsulfát sodný):  

Sodium Laureth Sulfate je alkoholová obměna Sodium Lauryl Sulfate. Méně dráždí, avšak může způsobit vážné vysušení. Při reakci s látkami nacházejícími se v čistících prostředcích a šamponech může dojít jak u Sodium Laureth Sulfate, tak u Sodium Lauryl Sulfate, ke vzniku karcinogenních nitrátů a dioxidů. I při jediném umytí vlasů může vniknout do krevního oběhu velké množství nitrátu.

Talek:

Za určitých okolností může být vdechnutí talku škodlivé, kromě toho může způsobit i rakovinu. Můžeme jej použít ve smytelných pleťových maskách a zábalech.

Výše uvedené přípravky nenajdete ve výrobcích společnosti Organic Mission.
      

Komentáře k článku

Odeslat vzkaz
3+2 =

Copyright © 2012 | Mapa webu | Doporučujeme: www stránky zdarma www stránky | administrace webu